Pôst - prírodný liek pre zdravie - Očistný Dom Synergy House

Pôst – prírodný liek pre zdravie

léböjt

„Pohliadni na to, čo spôsobuje pôst! Uzdravuje choroby, vysušuje prekypujúce telesné šťavy, zaháňa zlých duchov, zaplašuje zvrátené myšlienky, dodáva mysli väčšiu jasnosť, očisťuje srdce, posväcuje telo a postupne človeka privádza pred Boží trón… “ (Svätý Atanáz Veľký – Alexandrijský arcibiskup)

Pôst je život bez pevnej stravy, prirodzený element nášho bytia, ktorý je súčasťou sveta zvierat a ľudí. Podstatou a účelom pôstu je telesné a duševné očistenie. Počas pôstu telo začne konzumovať svoje zásoby, prebytky tukov a tie časti ktoré sú najmenej potrebné alebo sú najslabšie, vylučujú sa nestrávené zvyšky potravy, nahromadené toxické látky, baktérie v spojivových tkanivách a črevách, choré bunky a všetky škodliviny a odpadové látky ktoré náš organizmus nepotrebuje.

Počas pôstu sa náš organizmus očistí, je schopný vnútornou výživou a samoreguláciou vyžiť z vlastných zásob a dokáže aktivizovať samoliečebné schopnosti.

Ak pôst netrvá pridlho, nevyčerpajú sa naše rezervné zásoby živín a pôst neohrozuje zdravie ba naopak krátkodobá očistná hladovka má priaznivé ozdravujúce účinky:

  • Okrem toxických látok sa zbavíme aj zvyšných kíl, za týždeň môžeme schudnúť až 10-15% telesnej hmoty,
  • Povzbudí sa činnosť imunitného systému, naplníme sa energiou
  • Znižuje sa vysoký krvný tlak a znormalizuje sa hladina cukru v krvi,
  • Obnoví sa tráviaca sústava a zanikajú predchádzajúce tráviace problémy,
  • Rozkladajú sa usadeniny tukov vo vnútornej časti cievnych stien,
  • Naša pleť sa stane pružnejšou a čistejšou, naše vlasy sa stanú lesklými,
  • Naša nervová sústava sa ukľudní, z viacerých hľadísk sa život stane šťastnejším a harmonickejším.
  • Sebadisciplína zosilnie, staneme sa sebavedomejšími.

Je DÔLEŽITÉ si uvedomiť, že očistná hladovka nie je odtučňovacia kúra – jej cieľom je očistenie organizmu!

Viacerí si pletú pôst s hladovaním, hoci je medzi nimi obrovský rozdiel. Hladovanie znamená nedobrovoľnú depriváciu potravy, bolestivý a nepríjemný stav trvalej podvýživy. Oproti tomu pôst alebo očistná hladovka je dočasné vylúčenie určitého druhu potravín z jedálneho lístka, ide o dobrovoľný, úmyselný čin, vykonávaný podľa presných postupov, najlepšie pod odborným dozorom, ktorý prináša radosť a pozitívne zážitky.

Existujú rôzne typy pôstu, my preferujeme očistnú hladovku počas ktorej sa človek úplne zriekne tuhej stravy a pije veľké množstvo vody, rôzne bylinné čaje podporujúce očistu a malé množstvo dôkladne precedenej ovocnej a zeleninovej šťavy pripravenej z bioovocia a z biozeleniny. Tieto šťavy veľmi účinne pomáhajú organizmu prekonávať očistu, sú ľahko stráviteľné, nezaťažujú žalúdok a obsahujú dostatočné množstvo vitamínov a minerálnych látok.

Podľa našich skúseností strach z hladu je často oveľa horší ako samotný hlad, a s pôstom je ťažké len začať ale keď už sme v tom s prekvapením zisťujeme že naše obavy boli neopodstatnené.

Detoxikácia organizmu je komplexný proces, preto je veľmi dôležité aby sme venovali dostatočnú pozornosť príprave – telesnej aj mentálnej. Jedno z najhorších vecí čo môžeme spraviť pred pôstom je to že sa deň predtým dobre najeme do zásoby, zaručene sa tak môžeme pripraviť na ťažkosti a nepríjemné pocity. Odporúčame zo začiatku voliť kratšie hladovky, poldňové – dňové, a potom postupne skúšať dlhšie kúry. Týždenný pôst už vyžaduje dôkladnejšiu prípravu, o ktorej sa môžete viac dočítať tu.

Pamätajte si že nič netreba hnať do extrémov a že hladovku môže kedykoľvek prerušiť. Našim cieľom nie je telo oslabiť ale naopak, zlepšiť si telesnú i duševnú sviežosť a posilniť si zdravie.

História pôstu

Pôst je od dávnych čias uznanou a praktizovanou liečebnou metódou. Mnohé staroveké národy považovali pôst za prostriedok očisty tela a často pôst spájali s náboženskými motívmi. Podľa Hippokratesa je nástrojom dlhého života, čo potvrdzujú aj najnovšie štúdie. Kým v dnešnej dobe žijeme v hojnosti, v minulosti sa ľudia niekoľkokrát postili, boli si vedomí toho, že pôst očisťuje nielen telo ale aj dušu. Viac sa o histórii pôstu dočítate tu.

Očistná kúra a duša

Rovnako ako telo, nesmieme zanedbávať ani svoju myseľ a dušu. Podstatným faktom, kvôli ktorým sa ľudia v minulosti postili bola zvýšená vnímavosť voči duchovnu. Je dôležité si dávať pozor na duševné procesy, ktoré sa objavujú počas očisty. Počas pôstu prejde očistným procesom aj naša myseľ, vedomie a emócie. Pusťme preto z hlavy nahromadené myšlienky, negatívne emócie, problémy a nepríjemné spomienky. Keď máme možnosť zaznačme si naše skúsenosti a pocity na papier a porozprávajme sa o nich s našim spoločníkom, dôverníkom. Možno budete prekvapený z výsledku.

Počas pôstu vyraďme zo svojho života všetky rušivé faktory, oddychujme, prechádzajme sa na čerstvom vzduchu, porozprávajme sa, cíťme sa dobre, ak je možné nepozerajme televízor, nepoužívajme internet, vypnime si telefóny. Nechajme si tento čas len pre seba.

Uvedomujme si, že pôst je výbornou príležitosťou na zmenu nášho životného štýlu.
Ďalšie články

Pôst – prírodný liek pre zdravie

„Pohliadni na to, čo spôsobuje pôst! Uzdravuje choroby, vysušuje prekypujúce telesné šťavy, zaháňa zlých duchov, zaplašuje zvrátené myšlienky, dodáva mysli väčšiu jasnosť, očisťuje srdce, posväcuje telo a postupne človeka privádza pred Boží trón… “ (Svätý…

Čistiace a liečivé účinky zeleninových a ovocných štiav

„Viac ako šesťdesiat rokov som skúmal živé organizmy, a presvedčil som sa o tom, že náš organizmus je oveľa dokonalejší ako to naznačuje nekonečný zoznam chorôb.(...) Nedostatky organizmu vyplývajú oveľa častejšie zo zneužitia nášho organizmu…

Kategórie

Najnovšie články

Najčítanejšie články


Zaujíma vás zdravý životný štýl?

Buďte medzi prvými, ktorý dostane najnovšie správy, tipy a rady

[mailerlite_form form_id=2]